Aktualności

PRZEPADEK POJAZDÓW NA RZECZ SKARBU PAŃSTWA ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Data publikacji 18.09.2024

Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdów, którymi kierowały osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości. Pierwszy kierowca miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie, drugi ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a trzeci blisko 1,7 promila alkoholu w organizmie.

W maju w Sokołach policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę volkswagena. 45 – latek miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Kolejny mieszkaniec naszego powiatu wpadł w ręce policjantów w kwietniu. 51 – letni mężczyzna poruszał się w jednej z miejscowości gminy Ciechanowiec ciągnikiem rolniczym ursus mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Natomiast kierowca mitsubishi zatrzymany został w maju na terenie naszego miasta Wysokie Mazowieckie.  63 – latek miał w swoim organizmie blisko 1,7 promila alkoholu.

W przypadku tych trzech kierowców Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, grzywnę, karę finansową w kwocie 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdów, którymi kierowali w stanie nietrzeźwości.

Policjanci przypominają, że od marca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy w kwestii nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z tymi przepisami, jeśli kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie może stracić samochód. Konfiskata samochodu jest nakładana obligatoryjnie, jeśli kierowca miał we krwi 1,5 promila alkoholu w organizmie albo więcej, obligatoryjnie jeśli kierowca ma ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek oraz opcjonalnie (po decyzji sądu), jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. W sytuacji, kiedy kierowca nie jest jedynym właściciel pojazdu, który prowadził, np. jechał autem służbowym, czy leasingowanym, auto nie zostanie zabrane, lecz kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku średnią wartość rynkową.

Powrót na górę strony