POLICJANCI O BEZPIECZEŃSTWIE Z SENIORAMI
Policjanci spotkali się z seniorami z miejscowości Kobylin Borzymy. Spotkanie dotyczyło szeroko pojętego bezpieczeństwa osób starszych oraz bezpiecznych zachowań podczas grzybobrania w lesie.
Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomość seniorów w zakresie zagrożeń, z którymi mogą się spotkać. Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem spotkali się z seniorami z miejscowości Kobylin Borzymy. Tematyką spotkania było bezpieczne zachowanie podczas grzybobrania w lesie oraz zapobieganie oszustwom metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika.
Wszyscy wiemy, że grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Podczas wizyty policjanci podkreślali, że wybierając się do lasu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Mundurowi przypomnieli, że warto poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać. Ważnym jest także określenie przybliżonej godziny powrotu. Zaproponowano też zebranym, aby do lasu wybierać się najlepiej w kilka osób. W sytuacji kiedy jedna z nich się zgubi należy o tym fakcie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, by jak najszybciej rozpocząć akcję poszukiwawczą. Dobrze jest też zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i kontrolować punkty odniesienia tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Na pewno nie powinniśmy wybierać się do lasu po zmierzchu oraz kiedy panują niekorzystne warunki atmosferyczne.
Dodatkowo mundurowi zaprezentowali mechanizmy działania oszustów i wskazali jak się przed nimi bronić. Omówiono zebranym sytuacje w jakich seniorzy najczęściej padają ofiarami złodziei czy oszustów. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się o sposobach i metodach działania, jakie wykorzystują oszuści w swojej przestępczej działalności. Mundurowi mówili na czym polega oszustwo „na wnuczka”, a także radzili jak postępować w przypadku telefonu od fałszywego członka rodziny lub osoby podającej się za funkcjonariusza Policji. Dzielnicowy apelował przy tym o rozwagę i nie uleganie emocjom, a także kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych osób, które pukają do drzwi lub dzwonią opowiadając różnego rodzaju historie. Policjanci uczulali, że należy być podejrzliwym, także w sytuacji, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.
Na zakończenie spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa na drogach, a w szczególności poprawy widoczności osób pieszych po zmroku, poprzez noszenie elementów odblaskowych. Był to też dobry moment, aby poinstruować zainteresowanych, jak działa i do czego służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.