Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Raszka– nowy pies w wysokomazowieckiej Policji

Data publikacji 11.04.2023

W wysokomazowieckiej komendzie służbę rozpoczął już piąty czworonożny funkcjonariusz. Wyjątkowa pomocnica wabi się Raszka, ma dwa lata i bardzo dużo energii oraz zapału do wykrywania zapachów narkotyków. Jej opiekunem jest sierżant Łukasz Fiedorczuk i jest to drugi pies pod jego opieką. Policjant i jego czworonożna przyjaciółka na początku marca ukończyli specjalne szkolenie i od kilku dni pełnią wspólnie służbę. Zakup czworonoga został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Od niedawna szeregi wysokomazowieckiej policji zasilił nowy pies. Jest to płochacz niemiecki i wabi się Raszka. Razem ze swoim przewodnikiem sierżantem Łukaszem Fiedorczuk ukończyli już 6 miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To właśnie tam Raszka doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, ćwiczyła posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Raszka ma dwa lata i bardzo dużo energii oraz zapału do wykrywania zapachów narkotyków. Jak podkreśla jej opiekun charakteryzuje się ona niebywałym skupieniem zapachu pod kątem wyszukiwania takich substancji jak marihuana, amfetamina, haszysz, kokaina, czy też heroina.

Sierżant Łukasz Fiedorczuk jest przewodnikiem psa służbowego od blisko dwóch lat. Raszka to drugi pies pod jego opieką. Jak mówi Łukasz i jest zwierzakiem energicznym, młodym i chętnym do nauki.

Nowemu duetowi życzymy owocnej  współpracy.

Służba przewodnika psa służbowego opiera się na zaufaniu pomiędzy policjantem, a psem służbowym. Jeśli chcesz wykonywać ciekawy zawód, robić coś pożytecznego, mieć stabilną pracę i czworonoga przy sobie – wstąp w nasze szeregi, a być może to Ty w przyszłości będziesz reprezentował naszą jednostkę łącząc pracę, pasję i przyjaźń!

  • obraz przedstawia policjanta z psem
  • obraz przedstawia policjanta z psem
  • obraz przedstawia policjanta z psem
  • obraz przedstawia policjanta z psem
  • obraz przedstawia policjanta z psem na tle radiowozu
  • obraz przedstawia policjanta z psem
Powrót na górę strony