Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BABCIU, DZIADKU - BĄDŹCIE OSTROŻNI

Data publikacji 20.01.2023

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć kilka ważnych zasad bezpieczeństwa. Mimo licznych ostrzeżeń i apeli, nadal dochodzi do zdarzeń, gdzie starsze osoby padają ofiarami przestępstw. Metody, którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane.

Dzień Babci i Dziadka to najlepszy czas, żeby zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Mimo licznych ostrzeżeń i apeli, nadal dochodzi do zdarzeń, gdzie starsze osoby padają ofiarami przestępstw. By uchronić ich przed niebezpieczeństwami, funkcjonariusze między innymi prowadzą kampanie informacyjne, podczas których informują o zagrożeniach czyhajacych na seniorów. Specjalnie na tę okazję, profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem opracowała i przekazała dzieciom z przedszkoli i szkół podstawowych na terenie powiatu laurkę, którą można samodzielnie pokolorować. Na rewersie laurki znajdują się życzenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa seniorów. Dzielnicowi spotkali się także z przedstawicielami Klubów Seniora przekazując przygotowaną ulotkę oraz materiały profilaktyczne, gdzie znajdowały się wskazówki jak zachować się w przypadku telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów.

SENIORZE:

1. Jeśli zadzwoni ktoś z prośbą o pomoc finansową, podając się za Twojego krewnego lub jego znajomego, upewnij się, czy faktycznie potrzebna jest pomoc. Zadzwoń bezpośrednio do swojego krewnego, aby to sprawdzić.

2.Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, nie proponuje zabezpieczenia oszczędności oraz nie angażuje obywateli w prowadzone sprawy.

3.Nie ufaj osobom, które przez telefon proszą Cię o szybkie przekazanie pieniędzy, np. na prawnika lub pomoc drogową. Zastanów się, czy osoba, z którą rozmawiasz, to na pewno twój krewny.

4.W przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, zawsze żądaj okazania legitymacji  lub identyfikatora.

5.Jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszył Ci wtedy Twój sąsiad lub ktoś z rodziny.

6.Nigdy nie mów obcym osobom ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji. Gdy dzwoni do Ciebie telefon i usłyszysz w słuchawce np. „ankietera”, nigdy nie podawaj hasła do konta bankowego, numeru PIN do kart płatniczych, numeru dowodu osobistego.

7.Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy  lub za pośrednictwem poczty. Jeżeli to niemożliwe, przed podpisaniem umowy, skontaktuj się z kimś z rodziny.

Dodatkowo, nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie. Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają „parami”. Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy.  

 ZADZWOŃ NA 112:

Gdy ktoś do Ciebie dzwoni w sprawie przekazania pieniędzy i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod nr 112.

 

WszystkiM Babciom i Dziadkom z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia!

  • obraz przedstawia dzieci trzymające laurki
  • obraz przedstawia dłonie kobiety trzymające laurkę
  • obraz przedstawia dłonie kobiety trzymające laurkę
Powrót na górę strony