Aktualności

UWAGA NA DZIKIE ZWIERZĘTA

Wysokomazowieccy policjanci apelują o ostrożność podczas przemierzania odcinków dróg biegnących przez obszary leśne i zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa informującej o tego typu zagrożeniach.

W sobotę, tuż po godzinie 18 dyżurny wysokomazowieckiej policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem dzikiego zwierzęcia w jednej z miejscowości na terenie gminy Szepietowo. Na miejsce natychmiast udali się policjanci. Ustalili, że kierującemu lexusem 41-latkowi na jezdnię wybiegła sarna. Pomimo natychmiastowej reakcji kierowcy, nie udało się uniknąć zderzenia.

Policjanci apelują do kierowców, aby zwolnili i uważnie obserwowali drogę i jej otoczenie, szczególnie w godzinach wieczornych i  wczesnym rankiem, gdy ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Funkcjonariusze przypominają, że podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie. Administratorzy dróg ustawiają je w miejscach, gdzie jej ruch jest zwiększony. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

Pamiętajmy! Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych", dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców

Powrót na górę strony