Aktualności

Aby droga do szkoły była bezpieczna

Po wakacyjnej przerwie czas wrócić do szkoły. To wyzwanie nie tyko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dorosłych. W rejonach placówek szkolno – opiekuńczych należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko pieszych ale i kierujących. W pierwszych dniach września policjanci szczególnie w tych rejonach bacznie przyglądać się będą wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, wszystko po to, by droga do szkoły była bezpieczna. Pierwszy dzwonek to nie tylko sygnał rozpoczęcia nauki w szkole, ale czas kiedy dorośli powinni już przekazać swoim dzieciom jak bezpiecznie zachowywać się na drodze i jak być na niej widocznym.

Drodzy rodzice i opiekunowie wrzesień to czas, gdy nasze dzieci rozpoczynają kolejny rok nauki. Dla niektórych jest to pierwszy dźwięk szkolnego dzwonka mowa tu o  pierwszoklasistach, ale dla wielu to kolejny z rzędu rok nauki.  Pamiętajmy, że dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia na drodze nie może przebywać bez opieki. Niemniej jednak, warto przypomnieć, że taką opiekę może sprawować starsze rodzeństwo z zastrzeżeniem, że jego wiek nie może być niższy niż 10 lat.  W przypadku wyboru tego typu drogi do szkoły – pieszo, należy pamiętać i przypominać dzieciom jak istotne jest poprawne zachowanie w rejonach przejść dla pieszych. Podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię zobowiązani jesteśmy do zachowania szczególnej ostrożności, pamiętajmy, że wejście na jezdnię bezpośrednio zza stojącego pojazdu, przeszkody bądź wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd bardzo często kończy się tragicznie.  Już dziś zadbajmy o to, by nasze pociechy były widoczne na drodze, a także aby wiedziały, że gdy nie ma chodnika bądź pobocza mają obowiązek poruszania się lewą stroną jezdni, a czerwone światło wyświetlane na sygnalizatorze bezwzględnie zabrania wejścia na to przejście. Natomiast gdy takiej sygnalizacji nie ma to bacznie obserwujemy drogę kierując się zasadą „lewa-prawa-lewa”.
    Wybierając rower jako środek transportu podczas dowożenia dziecka do szkoły pamiętajmy przede wszystkim, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale w szczególności za dziecko. W przypadku dowożenia dziecka do 10 roku życia, które nie posiada karty rowerowej (gdzie każdy korzysta ze swojego jednośladu) możecie jechać chodnikiem. W myśl przepisów prawa w tym momencie jesteście traktowani jako piesi. Sytuacja zmienia się gdy dziecko ukończy 10 lat. Wówczas pomimo ukończenia 10 lat warunkiem koniecznym, by móc poruszać się rowerem jest zdobycie karty rowerowej.
Nie zapominajmy o kierujących hulajnogami. W tej kwestii, aby korzystać z urządzenia transportu osobistego w przypadku dzieci i młodzieży wymagana jest karta rowerowa.
Pamiętajmy, że wiek nie jest kryterium pozwalającym na przewożenie dziecka bez fotelika ochronnego. Wymogiem koniecznym jest natomiast, wzrost młodego człowieka. Wysokość 150 cm pozwala na podróż bez fotelika ochronnego bądź innego urządzenia przytrzymującego. Zbliżając się do placówki zwróćmy uwagę na miejsce, w którym bezpiecznie będziemy mogli zaparkować nasze auto. Drogi rodzicu wysadzaj swoje dzieci zawsze po stronie chodnika lub pobocza. Przejście dla pieszych to nie miejsce na zatrzymanie bądź parkowanie swojego pojazdu nawet na przysłowiową „sekundę”.
    Apelujemy!!! Niezależnie jaką formę podróży wybierzemy, pamiętajmy, że opiekując się dzieckiem będąc pod wpływem alkoholu narażamy je na olbrzymie niebezpieczeństwo, a siebie na odpowiedzialność przez sądem.
    Pamiętajmy, że dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład, ucz i przypominaj o odpowiedzialnym uczestnictwie w ruchu drogowym.

Powrót na górę strony