Pieszy-Bezpieczny-Widoczny
W miniony piątek policjanci z wysokomazowieckiej drogówki przyłączyli się do działań „Pieszy - Bezpieczny - Widoczny". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Mundurowi przyglądali się również, czy piesi dbają o swoje bezpieczeństwo. To właśnie ci uczestnicy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wypadków drogowych.
W piątek, wysokomazowieccy policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. To właśnie ci użytkownicy dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni, najbardziej narażeni są na skutki zdarzeń drogowych. Większym niż zwykle nadzorem mundurowi objęli odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Policjanci z drogówki, zwracali uwagę na każde zachowanie wpływające na bezpieczeństwo na drodze. Policjanci sprawdzali także czy piesi dbają o swoje bezpieczeństwo. Reagowali na zachowania, które wpływają na ich bezpieczeństwo, a w szczególności: przekraczanie jezdni przez pieszych w niedozwolonym miejscu. Podczas spotkań z pieszymi i rowerzystami policjanci przypominali o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym oraz zachęcali do korzystania z nich także na wszystkich nieoświetlonych drogach w obszarze zabudowanym.
W piątkowych działaniach wzięło udział 10 policjantów. Mundurowi ujawnili łącznie 55 wykroczeń, z czego miedzy innymi 40 popełnione przez kierujących pojazdami, 11 popełnione przez pieszych i 4 przez rowerzystów. Tego dnia mundurowi ujawnili 10 przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych.
Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany:
-
zachować szczególną ostrożność,
-
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zarówno pieszy jak i rowerzysta - jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, doznają bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem lub śmiercią. Samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wchodząc na jezdnię w trudnych warunkach pogodowych tuż przed jadący pojazd, często nie daje kierowcy szansy na odpowiednią reakcję. Przypominany o noszeniu elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również na ulicach miast, dzięki, którym pieszy jest lepiej widoczny.