Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

25 MAJA-MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

25 maja każdego roku szczególnie pamiętamy o wszystkich zaginionych dzieciach. Przede wszystkim tych, których los do dnia dzisiejszego nie jest znany i na które bliscy czekają od wielu miesięcy czy lat, jak również tych, które zostały odnalezione zbyt późno.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ustanowiony został dla upamiętnienia zaginionych, nigdy odnalezionych dzieci. Osoby małoletnie, niezależnie od kraju pochodzenia, kultury, wieku czy płci, stanowią duży odsetek wśród wszystkich zaginionych osób. Większość z nich szczęśliwie się odnajduje, ale w policyjnych bazach danych wciąż figurują sprawy nierozwiązane. Każda z nich jest inna, a za wszystkimi kryje się ogromna tragedia- zaginionego dziecka i jego bliskich.

Profilaktyk z wysokomazowieckiej Policji wraz z dzielnicowym Posterunku Policji w Sokołach spotkali się w poniedziałek z uczniami Szkoły Podstawowej w Kowalewszczyźnie. Celem spotkania było przedstawienie najmłodszym problemu jakim są zaginięcia dzieci. Przedstawiciele Policji oprócz przekazania niezbędnej wiedzy wręczyli uczniom broszury, na których znajdowały się informacje ze wskazówkami co powinno zrobić dziecko, gdy się zagubi oraz jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Nie zabrakło również elementu zabawy, na podstawie którego uczniowie zapamiętają numer alarmowy 112.

Najważniejsze zalecenia policjantów — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

  • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
  • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  • Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
  • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
  • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
  • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

  • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
  • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
  • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
  • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.
  • zdjęcie przedstawia broszury ze wskazówkami jak uniknąć zaginięcia dziecka
  • zdjęcie przedstawia dzielnicowego posterunku policji w sokołach prowadzącego spotkanie profilaktyczne
  • zdjęcie przedstawia profilaktyk wysokomazowieckiej komendy prowadzącej spotkanie profilaktyczne z uczniami
Powrót na górę strony