"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” – W PONIEDZIAŁEK RUSZA POLICYJNA AKCJA
Jak co roku na początku września wysokomazowieccy policjanci pojawią się w rejonach szkół, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. W ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” mundurowi przypomną najmłodszym o zasadach jakich należy przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia. Akcja adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności.
3 września przed szkołami znowu pojawiają się policyjne patrole, które zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Policjanci będą sprawowali nadzór nad ruchem oraz będą pomagać dzieciom przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Dodatkowo mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców.
Bardzo ważnym elementem akcji jest informowanie uczniów o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach. W związku z tym wysokomazowieccy policjanci prowadzić będą spotkania w szkołach, na których omówią podstawowe zasady ruchu drogowego. Będą także zachęcać najmłodszych do noszenia elementów odblaskowych.
Cyklicznie w okresie poprzedzającym nowy rok szkolny, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego dokonują przeglądów prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych w obrębie szkół oraz urządzeń takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki. W tym okresie prowadzone są także kontrole autobusów, które będą przewoziły dzieci na zajęcia szkolne.
Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
- Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
-Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
- Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych. Odblaski poprawiają widoczność pieszego także w mieście – warto je nosić!
- Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów z dzieckiem i pokazać najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Dajmy dzieciom dobry przykład - przechodźmy przez ulicę w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle. Bądźmy dla swojego dziecka wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
- Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
- Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.
- Przypomnijmy dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi.
Pamiętajmy także:
- aby podczas Twojej nieobecności w domu dziecko nikomu nie otwierało drzwi,
- bezwzględnie zabrońmy dziecku przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek prezentów (np. słodyczy),
- zabrońmy dziecku wsiadania do samochodów kierowanych przez obce osoby oraz oddalania się z nieznajomymi, uczmy dziecko zasad ograniczonego zaufania wobec obcych,
- dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nie zawieszajmy kluczy na szyi,
- nie pokazujmy dziecku miejsc przechowywania cennych przedmiotów i uczmy je, aby swoje wartościowe rzeczy (np. telefon) przechowywało w miejscu utrudniającym ich kradzież - np. w wewnętrznej kieszeni kurtki,
- starajmy się zrobić wszystko, aby dziecko podczas zabawy zawsze było rozsądne i bezpieczne; uczmy je także zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,
- zwracajmy uwagę na zachowanie swojego dziecka i jego przyjaciół,
- zawsze traktujmy swoje dziecko poważnie i nie bagatelizujmy jego problemów;
- znajdźmy również codziennie czas na rozmowę ze swoim dzieckiem.