Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowała po użyciu alkoholu

Data publikacji 02.01.2020

Policjanci zatrzymali kierującą po użyciu alkoholu. Pokazuje to jak ważne są stałe kontrole, mające na celu eliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy zdecydowali się usiąść za kierownicą "na podwójnym gazie". Choć kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu jest jedynie wykroczeniem, to kierujący, którzy dopuszczą się takiego wykroczenia mogą spodziewać się poważnych konsekwencji, takich jak utrata prawo jazdy i wysoka grzywna.

Policjanci wysokomazowieckiej drogówki zatrzymali kierującą, która postanowiła prowadzić swój pojazd będąc w stanie  po użyciu alkoholu. Do zatrzymania doszło w Ciechnowcu na ulicy Henryka Sienkiewicza. Zatrzymana 20-latka to mieszkanka Bielska Podlaskiego, która mając w organizmie 0,28 promila alkoholu kierowała seatem.

Mimo nieustannych apeli Policji wciąż nie brakuje osób, które decydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu bądź w stanie po użyciu. W 2019 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem ujawnili 135 nietrzeźwych kierujących, natomiast 64 kierujących prowadziło pojazd w stanie po użyciu alkoholu i odpowiadali za wykroczenie z art. 86 albo 87§1 Kodeksu wykroczeń. W minionym roku wysokomazowieccy policjanci odnotowali 19 zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących: 4 wypadki drogowe i 15 kolizji drogowych.

Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Policjanci apelują o rozsądek na drodze oraz o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu:

- jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.

Przypominamy co grozi  za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości:

- jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
- grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
- niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
- kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
- za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Powrót na górę strony