Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

Data publikacji 12.11.2020

Okres jesienny, kiedy temperatury spadają poniżej zera, jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, schorowanych, pozbawionych opieki oraz niezaradnych życiowo. Wysokomazowieccy policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia. Policjanci apelują również do mieszkańców o zgłaszanie przypadków osób potrzebujących pomocy.

Okres jesienny to czas, kiedy z powodu obniżenia temperatury pojawia się ryzyko wychłodzenia organizmu. Najbardziej narażone na wyziębienie są osoby, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem prowadzą działania ukierunkowane na wspieranie osób potrzebujących pomocy.  Realizowane są one w ramach programu prewencyjnego „Nie bądźmy obojętni”. Dzielnicowi sprawdzają miejsca takie jak pustostany, klatki schodowe, piwnice pod kątem gromadzenia się osób z grupy tzw. "podwyższonego ryzyka", czyli bezdomnych i nadużywających alkoholu. Odwiedzają również osoby samotne, starsze czy schorowane. W trakcie wizyt mundurowi sprawdzają, czy mieszkańcy ich rejonów mają zapewnione podstawowe potrzeby takie jak, pożywienie, opał, dach nad głową. Prowadzone są również wzmożone działania informacyjne, mające na celu edukację społeczeństwa oraz uwrażliwienie na problem zagrożeń zamarznięciami w okresie zimowym. Funkcjonariusze namawiają do korzystania z noclegowni oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

Mundurowi przypominają, że ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

Policjanci apelują również o reagowanie w sytuacji jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy.

 
  • Obraz przedstawia policjanta dokonującego sprawdzeń na terenie ogródków działkowych mocą. W tle widać przód radiowozu
  • Obraz przedstawia policjantów wchodzących na teren opuszczonej posesji nocą. Po prawej stronie obrazu widnieje przód radiowozu
  • Obraz przedstawia idących policjantów w parku nocą
Powrót na górę strony